biuro@agraforus.pl +48 518 451 830
Dlaczego palma?

Dlaczego palma?

  • Data: 2018-11-12 15:19:09
  • Kategoria: Ekologia

Olej palmowy od dłuższego czasu jest wrogiem numer jeden wszystkich tych, którzy chcą się zdrowo odżywiać. Dodatkowo jego statusu nie polepsza widmo nieprzemyślanej i nieekologicznej ekspansji przemysłu. Falami świadomość konsumentów zalewana jest anty-modą na niejedzenie czegoś.

Jednakże czy jest on dokładnie taki zły jakim pokazują go media? Nie do końca Olej palmowy pozyskuje się z rośliny nazwanej olejowcem gwinejskim lub też po prostu palmą olejową.

Olej palmowy pozyskuje się z owoców tej rośliny. Może on być pozyskiwany z miąższu owoców lub też z nasion palmowca. Olej palmowy pozyskany z miąższu (Palm oil) jest bogaty w witaminę E oraz betakaroteny. Dodatkowo zarówno olej z miąższu, jak i ten z nasion palmy (palm kernel oil) posiadają dużą zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych.

Nasyconych kwasów tłuszczowych? Tych niezdrowych? Tych których dietetycy obarczają winą za podnoszenie poziomu cholesterolu?

Spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych powinno być ściśle kontrolowane i należy utrzymywać je na niskim poziomie, aby ograniczać szkodliwy poziom cholesterolu. Jednakże wiadomo, że nie wszystkie tłuszcze nasycone identycznie negatywny wpływ na poziom cholesterolu. Za przykład może posłużyć kwas stearynowy obecny zarówno w mięsie wołowym i tłuszczach mlecznych nie ma żadnego wpływu na poziom cholesterolu. Coraz częściej pojawiają się teorie twierdzące, że olej palmowy może przyczyniać się do obniżania poziomu cholesterolu LDL we krwi.

Pozostając w temacie nasyconych kwasów tłuszczowych warto wspomnieć o jeszcze jednej właściwości oleju palmowego wynikającej z wysokiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych, a mianowicie – stabilności oksydacyjnej. Dzięki wysokiej zawartości stabilnych kwasów palmitynowego i oleinowego i niskiej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, a także zawartości tokochromanoli i karotenoidów (które wygłuszają tlen singletowy) frytury gastronomiczne bazujące na oleju palmowym stają się najbezpieczniejszym wyborem w kuchniach restauracyjnych. W trakcie obróbki termicznej w frytkownicy na wskutek utleniania się frytur powstają szkodliwe związki polarne odpowiedzialne za rozwijanie się takich chorób jak m.in. nowotwór. Wybór frytury na bazie oleju palmowego oraz stałe monitorowanie zawartości związków polarnych staje się oczywistym gwarantem najzdrowszego smażenia.

A co z ekologią? Przecież tyle się mówi na temat wycinania lasów tropikalnych pod uprawy palm oleistych.

W latach 90’ oraz na początku tego tysiąclecia dzika ekspansja branży spożywczej w Malezji czy Indonezji stała zagrożeniem dla lokalnej fauny i flory. Niedający się zaspokoić popyt na olej palmowy skłonił plantatorów do zakładania nowych, coraz większych plantacji oleju palmowego skutkiem czego wycinane były naturalne siedliska sumatrzańskich orangutanów, słoni, tygrysów i nosorożców, sprawiając że dziś wiele tych gatunków jest zagrożonych wyginięciem. W porę wiele organizacji ekologicznych jak na RAN (Rainforest Action Network) oraz sami producenci spożywczy dostrzegli pogłębiający się problem i dołożyli wszelkich starań, aby jak najbardziej ogranicznyć negatywne dla środowiska skutki pozyskiwania oleju palmowego.

Również i my jako Agra Forus zdajemy sobie sprawę z wagi naszej roli jako importera oleju palmowego i dlatego wszystkie nasze produkty zawierają certyfikat RSPO będący gwarantem zrównoważonego rozwoju oraz tego, że nasze produkty nie niosą ze sobą dewastacji środowiska. Ponad to wspieramy recycling przepracowanych olei spożywczych ściśle współpracując z największymi firmami zajmującymi się utylizacją przepracowanych olejów, gdzie zostają przekształcone na komponenty do biopaliwa.

Tagi:
Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie! Rozumiem